fot. Fotolia.com
Wybrane narzędzia do pracy projektowej online

Pandemia wpływa istotnie nie tylko na stan budżetów domowych i firmowych, ale także na model pracy. Coraz więcej pracujemy zdalnie, korzystając przede wszystkim z narzędzi internetowych. Dużo korzystamy z platform komunikacyjnych, takich jak na przykład Teams czy Zoom, ale one nie zawsze wystarczają. Co jeszcze może się przydać?

Warto poznać kilka przydatnych - i co ważne nieodpłatnych – narzędzi, które pomogą w sprawnej organizacji działań i zarządzaniu projektami.

Asana

Asana to aplikacja służąca do organizowania, śledzenia postępów i zarządzania pracą. Pozwala tworzyć wiele projektów, określać różne zadania i przypisywać ich wykonanie wybranym osobom, w określonym czasie. W zadaniach, jak i projektach można zostawiać komentarze, dodawać załączniki czy wymieniać się wieloma plikami. Każdy w ramach projektu jest w stanie śledzić postępy bez potrzeby planowania spotkania ewaluacyjnego lub wysyłania e-maili. Aplikacja ma własny kalendarz oraz możliwość ustawiania priorytetów. Jest funkcjonalna, efektywna i łatwa w obsłudze.To bardzo dobre narzędzie oferujące uproszczenie codziennej pracy.  W darmowej wersji możesz pracować w zespole do 15 osób. 

Spróbuj: https://asana.com/create-account

Trello

Trello to narzędzie do organizowania pracy lub życia prywatnego. Jest to przełożenie “ręcznych” notatek do komputera z zachowaniem porządku, priorytetów, bezpieczeństwa i oszczędności czasu. Aplikacja sprawdzi się niezależnie od tego, czy planujesz remont domu czy chcesz organizować działania w firmie. Trello można dostosowywać do swoich potrzeb. Można działać samodzielnie lub w zespole. W każdym „teamie” do dyspozycji są tablice, na których można tworzyć listy. Każda lista zawiera karty, które odpowiadają konkretnym zadaniom. To wygodne narzędzie, które pozwala w łatwy sposób śledzić postępy działań czy zmieniać ich terminy poprzez “przeciąganie” ich po planszy.

Dzięki tej aplikacji łatwiej „zobaczyć”, co jeszcze jest do zrobienia i jaki jest aktualny stan projektu. Umożliwia szeregowanie i organizację zadań w przystępny i praktyczny sposób. Aby nic ważnego Ci nie umknęło, możesz także włączyć powiadomienia.

Spróbuj: https://trello.com/

Slack

To narzędzie do efektywnej organizacji, komunikacji i współpracy. Pozwala na pracę w różnych zespołach i na wielu projektach w uporządkowany i przejrzysty sposób. W razie potrzeby możesz nawet dodawać osoby spoza swojego teamu do kanałów Slack, aby łatwo współpracować z partnerami czy kontrahentami. Za jego pomocą użytkownicy mogą prowadzić dyskusje, wysyłać prywatne wiadomości, bezproblemowo dzielić się linkami i plikami (narzędzie możesz zintegrować z Dyskiem Google). Slack daje także możliwość wykonywania połączeń głosowych lub wideo, a także na udostępnianie ekranu.

Komunikacja na Slacku podzielona jest na trzy segmenty:

  • Otwarte kanały (Channels) – pokoje służące do dyskusji w wybranym temacie
  • Zamknięte kanały (Private Groups) – komunikacja w obrębie zamkniętej grupy osób
  • Wiadomości prywatne (Direct messages) – wiadomości bezpośrednie pomiędzy wybranymi użytkownikami

Spróbuj: https://slack.com/intl/en-pl/