fot. Fundacja Think!
Podsumowanie mentoringu w PRP

Proces mentoringowy w Programie Rozwoju Przedsiębiorczości Fundacji Think! to ważny komponent projektu, adresowany do młodych przedsiębiorców w wieku do 35 lat i ukierunkowany na rozwój kompetencji związanych z prowadzeniem własnej firmy. Miał na celu wsparcie mentees w rozwoju, odkrywaniu i osiąganiu celów biznesowych.

Mentoring realizowany był w okresie od grudnia 2020 do marca 2021. Adresatami były osoby prowadzące własne firmy, działające na rynku do 5 lat. Po stworzeniu profilu firmy, następowało połączenie z odpowiednim mentorem. W procesie mentoringowych udział brało 27 firm z następujących branż: edukacja, kreacja/design/rzemiosło, softwarehouse/IT, marketing, less waste, lifescience, rozrywka i LIVE WELL. Lokalizacja działalności firm to: Warszawa, Łódź, Wrocław, Katowice, Rzeszów i okolice tych miast.

Mentee mogli skorzystać z wiedzy 22 mentorów. Do grona mentorów należeli specjaliści z zakresu prawa, zarządzania, marketingu, finansów, doradztwa. W działaniach wspierało nas grono 4 wolontariuszy Citi Handlowy, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zaplanowano i zrealizowano ponad 100 spotkań mentoringowych trwających w sumie ponad 200 godzin. Sesje odbywały się głównie w formie rozmów telefonicznych i telekonferencji. Cały proces zapoczątkowało spotkanie online Klubu Mentora. Podczas spotkania mentorzy wspólnie wypracowali model współpracy z mentee, za którym podążali, realizując proces mentoringowy. Pod koniec marca odbyło się spotkanie podsumowujące. Zaangażowani mentorzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i wymienili doświadczenia płynące z przeprowadzonego procesu, przeanalizowali także informacje zwrotne od mentees, stworzono listę wniosków, które uwzględnione będą w kolejnej edycji Programu.

Poniżej kilka opinii mentee nt. mentoringu:

Jestem zadowolona z procesu mentoringowego, pozwoliło mi to na szersze spojrzenie na działania mojej firmy. Cieszę się, że mogę brać udział w tym przedsięwzięciu i korzystać z doświadczenia mentora.

Mentorka była bardzo pomocna i entuzjastyczna, co było mi potrzebne w obecnym czasie. Mamy nawet pomysły na współpracę.

Zdecydowanie było to coś, czego potrzebowałem. Brzmi to mało fascynująco, ale było mi to bardzo potrzebne już od dłuższego czasu i teraz wiem, że bez tego moja firma się nie rozwijała. Mentoring był EKSTRA. Była to zdecydowanie najlepsza część całego programu.

Mentee docenili merytoryczne podejście do sesji i zaangażowanie mentorów. Spotkania dodały mentee odwagi w działaniach, pozwoliły ułożyć plan działania, w szczególności w trudnej sytuacji jaka nastała w związku z COVID-19.

Mentorzy zwrócili uwagę na innowacyjność pomysłów biznesowych oraz determinację uczestników do działania i profesjonalizm. Mentorzy finalizując proces z mentee przekazali im liczne wskazówki i stworzyli plan działań na kolejne tygodnie/miesiące.

***

Program Rozwoju Przedsiębiorczości jest prowadzony z powodzeniem od trzech lat przez Fundację Think! i Citi Foundation we współpracy merytorycznej z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga. Jego celem jest tworzenie nowych firm i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Od 2017 r. do PRP zgłoszono ponad 450 pomysłów biznesowych, na różnym stopniu zaawansowania. Dzięki wsparciu Programu powstało dotąd 70 nowych firm.