fot. Fotolia
Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają kilka różnorakich kredytów. Łączy spłatę wszystkich zobowiązań zaciągniętych w wielu bankach w jeden kredyt, którego koszty są często niższe niż suma wszystkich zobowiązań wynikających ze spłaty kilku różnych kredytów. Warto przyjrzeć się tej formie spłaty długu, gdyż dzięki niej możemy przede wszystkim zaoszczędzić sporo pieniędzy a także czasu. Oto kilka podstawowych informacji na temat kredytu konsolidacyjnego.

Jeżeli posiadasz więcej niż jeden z niżej wyszczególnionych kredytów, możesz je skonsolidować i spłacać tylko jeden.

  • kredyt mieszkaniowy
  • kredyt samochodowy
  • kredyt gotówkowy
  • karta kredytowa
  • linia debetowa w rachunku bieżącym

Oczywiście, jak w przypadku każdego kredytu, powinieneś rozejrzeć się za takim, który przyniesie Ci jak najwięcej korzyści – przede wszystkim niższe koszty obsługi spłacanego zadłużenia. Bank, w którym zaciągniesz kredyt konsolidacyjny, spłaci cały Twój dotychczasowy dług i udzieli jednego kredytu na całą kwotę zadłużenia. Zmienią się też formy zabezpieczenia. Dzieje się tak, ponieważ kredyty gotówkowe są jednymi z najdroższych kredytów na rynku bankowym. Ich wysokie oprocentowanie jest wynikiem braku solidnego zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki na nieruchomość, jak to ma miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. W związku z powyższym, połączenie spłat zadłużenia gotówkowego z hipotecznym powoduje, iż oprocentowanie kredytu gotówkowego spada, bo podlega warunkom charakterystycznym dla kredytu hipotecznego. Zatem wysokość raty i koszt obsługi pożyczki spadają.

Jeżeli łączysz kredyt gotówkowy z mieszkaniowym wydłuża się okres spłaty tego pierwszego, gdyż raty rozkładają się na cały okres trwania kredytu wymagającego dłuższej linii kredytowej, w tym przypadku mieszkaniowego.

Podsumujmy najważniejsze cechy kredytu konsolidacyjnego:

  • płacisz jedną ratę dla wszystkich form pożyczki
  • kredyt obsługiwany jest przez jeden bank, zamiast kilku różnych instytucji
  • wydłuża się czas spłacania pożyczki z kilku do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat
  • spada oprocentowanie długu
  • płacisz jedno ubezpieczenie

Chcąc skorzystać z tej formy spłacania zadłużenia skontaktuj się z bankiem, w którym posiadasz konto i zapytaj o możliwości ubiegania się o kredyt konsolidacyjny. Możesz także uwzględnić pomoc doradców kredytowych. Cennym źródłem informacji jest też Internet.

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl