fot. Fotolia
Co zrobić, by emerytura nie była za niska?

Symulacje publikowane przez ZUS są zgodne z opiniami głoszonymi przez wielu ekonomistów: wysokość emerytury z ZUS i OFE może się okazać niemiłym zaskoczeniem dla wielu osób. Prawdopodobnie będzie znacznie niższa niż ostatnia pensja osoby przechodzącej na emeryturę. Co można zrobić, by emerytura była wyższa?

Co można zrobić, by emerytura była wyższa?

Po pierwsze należy pilnować składek. ZUS co roku przesyła informację o wartości środków na indywidualnych kontach, jakie prowadzi. Wpływy powinny się zgadzać z tym, co w naszym imieniu zapłacił pracodawca. ZUS przekazuje środki do OFE. Wciąż słyszy się o przypadkach opieszałości na tym polu. Jeśli środki z ZUS trafiają do OFE z opóźnieniem, powinny im towarzyszyć przepływy karnych odsetek. OFE oferują możliwość kontroli tego, co się dzieje na koncie praktycznie bez przerwy, na przykład za pośrednictwem Internetu. Ponadto raz na rok są zobowiązane dostarczyć nam informacje o stanie konta oraz o wynikach inwestycyjnych.

Ważną kwestią jest również wybór OFE. Osoby zaczynające prace nie powinny „dać się wylosować” do OFE, lecz samodzielnie dokonać odpowiedniego wyboru. OFE różnią się efektywnością inwestycji oraz opłatami za przyjęcie składki i za zarządzanie. Opłaty te są zwykle znacznie wyższe niż w innych funduszach inwestycyjnych. Niestety, polskie prawo nie zezwala na przekazywanie środków do zwykłego funduszu inwestycyjnego zamiast do OFE. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych OFE oraz ich dotychczasową skuteczność w inwestowaniu składek. Warto pamiętać, że wybór OFE to nie małżeństwo – w przyszłości można zmienić fundusz, jeśli na przykład inne OFE zaoferują lepsze warunki. Zmiana OFE wiąże się z transferem zebranych składek między funduszami.

Na emeryturę można odkładać dodatkowo, poza OFE i ZUS-em, na przykład wykupując prywatne ubezpieczenie emerytalne albo odkładając środki w funduszu inwestycyjnym. Ciekawym pomysłem może być tzw. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jest to rachunek w banku albo funduszu inwestycyjnym, na którym odkłada się środki przeznaczone na przyszłą emeryturę, a oprocentowanie bądź zyski z inwestowania tych środków są na mocy prawa zwolnione z podatku Belki, ale tylko jeśli zostaną wykorzystane po przejściu na emeryturę.

Zmiany w systemie emerytalnym, nad którymi wciąż trwają prace, mają dopuścić możliwość różnicowania ryzyka inwestycji w ramach OFE. Możliwe będzie poinstruowanie OFE, by moje środki lokowały np. w obligacje skarbowe zamiast w akcje. Dzięki temu ludzie młodzi, którzy do emerytury mają jeszcze długą drogę, będą mogli zdecydować o bardziej agresywnym inwestowaniu ich składek, które w dłuższym okresie daje zwykle wyższe stopy zwrotu. Z kolei ludzie starsi będą mogli zatrzymać wypracowane zyski wybierając, by ich środki były inwestowane bezpiecznie tak, by jakieś chwilowe zachwianie na rynku nie spowodowało np. przejściowych strat w chwili przechodzenia na emeryturę.

Środki na starość można gromadzić indywidualnie także na inne sposoby – np. samemu inwestując w akcje przedsiębiorstw, w nieruchomości czy w dzieła sztuki. Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację demograficzną najlepszym dodatkowym zabezpieczeniem na starość wydaje się wychowanie dzieci. Tak było zresztą zawsze.

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl