Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy gdy potrzebujemy wsparcia w postaci dodatkowych środków pieniężnych, to kredyt z banku. Rzeczywiście, to dobry pomysł, gdyż banki specjalizują się w udzielaniu kredytów i pożyczek i dysponują na tym polu szeroką ofertą. Prawdopodobnie będą w stanie zaproponować nam produkt, którego potrzebujemy.
Warto pamiętać, że pieniądze można pożyczyć nie tylko w banku. Dobrym źródłem wsparcia finansowego „w razie czego” jest rodzina lub sąsiad. Istnieją także różne firmy udzielające pożyczek „z dowozem gotówki do domu”, jednak koszty pożyczania u nich są zwykle bardzo wysokie. Wreszcie, istnieją osoby, które gotowe są pożyczyć na procent wyższy niż oprocentowanie depozytów w banku, natomiast nie wiedzą, jak dotrzeć do potencjalnych pożyczkobiorców. Podobnie pożyczkobiorcy nie wiedzą, jak dotrzeć do osób posiadających wolne środki pieniężne.
Pomocą w takich sytuacjach służyć mogą specjalne portale internetowe, służące pośrednictwem między pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami, funkcjonujące pod wspólnym hasłem „pożyczek społecznościowych”. Pożyczanie za pośrednictwem takiego serwisu bardzo przypomina aukcję. Potencjalny pożyczkobiorca wystawia niejako swoją potrzebę pożyczenia pieniędzy, a inwestorzy posiadający wolne środki mogą się nim zainteresować bądź nie. Zwykle pożyczki konkretnej osobie udziela wielu inwestorów, którzy dzielą ryzyko między siebie.
Główną motywacją dla działania „pożyczek społecznościowych” jest próba ominięcia banków jako pośredników między składającymi depozyty a zaciągającymi kredyty/pożyczki. Dzięki temu oprocentowanie pożyczek ma się stać niższe, a użyczający środki mają zarabiać więcej. Ponadto pożyczki społecznościowe mają się stać szansą dla osób, z którymi banki nie chcą rozmawiać np. ze względu na niespłacanie przez nich kredytów zaciągniętych wcześniej.
W rzeczywistości decydujący wpływ na oprocentowanie pożyczki, nawet udzielanej przez za pośrednictwem serwisu społecznościowego, ma historia kredytowej pożyczkobiorcy. Jeśli nie jest ona czysta, wówczas za pożyczenie pieniędzy musi płacić bardzo dużo, jeśli w ogóle znajdą się chętni by mu pożyczać. Wiarygodność pożyczkobiorców jest sprawdzana w oparciu o zapisy o nich w biurach informacji gospodarczej i rejestrach dłużników, takich jak Krajowy Rejestr Dłużników czy InfoMonitor. Potencjalnym pożyczkobiorcom jest nadawana ocena ich wiarygodności, która jest tym większa, im lepsza jest ich historia sprzed i z czasu współpracy z portalami. Im większa wiarygodność, tym większe i tańsze pożyczki.
A zatem warto dbać o swoją wiarygodność płatniczą. Wiarygodni klienci są lepiej traktowani w bankach i nie tylko. Warto spłacać swoje zobowiązania w całości i na czas. Dotyczy to nie tylko kredytów bankowych, ale również opłat za wodę czy gaz. Pilnujmy terminów, nie gubmy faktur, nie zapominajmy o rachunkach. Jeśli rzeczywiście nie mamy pieniędzy na spłatę, poinformujmy o tym wierzyciela, np. bank. Widząc gotowość współpracy, prawdopodobnie się zgodzi na przesunięcie rat na później.